Vi springer over hvor kornet er højest

Opdatering på tilbagekaldelsen af Den Første Grød - Hirse

Opdateret 16.1. 2023
Den 23. december tilbagekaldte vi produktet "Den Første Grød - Hirse" grundet fund af overskridelse af grænseværdier for tropanalkaloider. 
Vi har fået ny leverance af hirse, hvor grænseværdierne ikke er overskredet, og produktet er derfor igen til salg, og der er ingen sundhedsrisiko forbundet med at indtage grøden.
Derfor omhandler tilbagetrækningen udelukkende poser med nedenstående informationer. 
Har du købt produktet med disse data? 
Den Første Grød – Hirse, 700 g. Produktionsdato: 16.08.22. Bedst før dato: 16.05.23. 
Lot-nr.: 160523 EAN nr. 5707293 00214 2
Hvor er produktet solgt?
Produktet er solgt hos Aurions forhandlere dvs. helsekostbutikker, gårdbutikker, supermarkeder samt webshops.
Årsag: 
Produktet tilbagekaldes, idet indholdet af tropanalkaloider overskrider grænseværdierne og dermed kan være forbundet med sundhedsrisiko.
Risiko og råd til forbrugerne:
Ved indtagelse af Den Første Grød - Hirse kan der være risiko for hyperventilation, forvirring og rastløshed hos småbørn. 
Har man købt ovenstående produkt, skal produktet kasseres eller returneres til den butik, hvor man har købt det, hvorefter købet refunderes. 
Kontaktinfo:
Adm. direktør Brian Tholstrup Nybo
Tlf. 2014 0721 e-mail brian@aurion.dk